Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Практика ЄСПЛ: Чи є порушенням Конвенції відмова в апеляції з формальних підстав?

16 квітня 2019, 11:33

Перебуваючи під вартою, підозрюваний подав позов щодо умов утримання, але програв. Оскаржуючи рішення суду першої інстанції, він не подав копії скарги. Усунути цей недолік він, як стверджував, об’єктивно не міг. І на цій формальній підставі скаргу було відхилено.

Чи є таке ставлення суду порушенням Конвенції, – ЄСПЛ розбирався у справі «Кунерт проти Польщі» (заява № 8981/14), передає інформаційний ресурс ECHR: Ukrainian Aspect.

Воицеха Кунерта тримали в СІЗО в різні періоди між 1991 і 2014 роками. Під час тримання під вартою у 2009 році він протягом місяця перебував у переповнених камерах, в яких простір на одну особу був меншим встановленого законодавством Польщі мінімального стандарту 3 кв.м.

З цієї причини він згодом подав позов за порушення його особистих прав та компенсацію. Під час провадження суд відхилив клопотання про надання безоплатної правової допомоги, але поінформував його про те, що судові документи по справі повинні подаватися у двох примірниках.

Зрештою суд встановив, що камери дійсно були переповненими протягом близько одного місяця, але позивачу не вдалося продемонструвати, що дії відповідача були незаконними. Відтак, позов був відхилений.

Кунерт подав лист до суду, який він розглядав як апеляційну скаргу, проте не надав копій. Пізніше він подав запит для отримання дозволу на апеляцію з порушенням термінів на рішення суду, а також два примірника листа під назвою «апеляція». Суд відхилив цей запит через наявність апеляції, поданої раніше. Суд також видав окреме рішення, яким доручив позивачу виконати вимоги до апеляції та надати копію скарги протягом семи днів.

Кунерт надав лист, в якому повідомив, що не в змозі виконати це рішення, оскільки в нього немає  тексту його апеляції, з якої б він міг зняти копію або переписати, а також тому, що він не пам’ятав точних формулювань. Він додав, що йому не було відомо, що він мав подати свою апеляцію в двох примірниках.

У підсумку апеляцію було відхилено через відсутність необхідної копії. Суд виходив з того, що від особи, яка подала позов, і яка була позбавлена свободи, можливо було обґрунтовано очікувати зберігання копій всіх листів, які він надсилав до суду, тим більше, ця особа була поінформована про необхідність подавати два примірники всіх документів.

Посилаючись, зокрема, на ч. 1 ст. 6 (право на справедливий судовий розгляд) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Кунерт скаржився на те, що відхилення його апеляції через нездатність надіслати точну копію апеляції до суду, позбавило його права на доступ до суду.

Але в Страсбурзі не побачили порушення статті 6 Конвенцїі.

З текстом прес-релізу рішення ЄСПЛ у справі «Кунерт проти Польщі» (заява № 8981/14) у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна ознайомитися за посиланням.

 

Джерело